12 – Снимане на документално видео

НАСОКИ ЗА СТЪПКИТЕ НА СНИМАНЕ НА ДОКУМЕНТАЛНО ВИДЕО

Джеки Комфорти

 

В предходния раздел проследихме процеса на документиране от учителя на естествената среда, в която работи. Това е т. нар. интуитивен подход при създаването на образователни филми. При този подход учителят е отворен към документиране на ситуацията, събиране на архив, в който има материал за всичко, което се случва в момента – както това, което той предварително е планирал, така и това, което се е случило извън неговите очаквания. По време на монтажа на кадрите учителят се ръководи от своите цели, но също така и от това, което са му показали като важност децата/учениците. При интуитивния подход има голяма степен на неизвестност, но в същото време и на креативни и иновативни решения по темата, която се документира. Това е подходът, който и аз самият използвам в моята работа при създаване на образователни и документални филми.

Друг подход при създаването на образователни и документални филми е подходът на предварителен сценарий. В тази част от наръчника ще се спрем на него.

Документалните, в частност и образователните, филми са популярни и широко разпространени. Снимат се постоянно и от различни медии – като се започне от специализираните, като Discovery, National Geographic Channel и History, и се стигне до останалите телевизионни канали, които залагат в своите програмни схеми на документални продукции.

Към изразните средства на визуалните медии посягат не само професионалистите. Често пъти аматьори и начинаещи режисьори и оператори постигат изключителни резултати при разказването на своите истории в образ и звук. Съвременните технологии правят работата на създателите на документално кино далеч по-лека, отколкото в съвсем недалечното миналото. И това се отнася не само до техническите средства за видео- и звукозапис, за монтаж и озвучаване – с особена сила това важи за разпространението на вече готовия продукт. С помощта на интернет и социалните мрежи създаденият от вас филм или клип, разказаната в него история, идеите и посланията, залегнали в него, могат да обиколят света.

Въпреки редицата облекчения, които модерните технологии предоставят, в процеса по заснемането на един документален филм остават някои основни изисквания и е добре те да се знаят и спазват.

За да бъде резултатът успешен.

  1. Първата стъпка в процеса на работа е изборът на тема. На история, която искате да споделите с повече хора. Ако изборът ви се спре на малко позната за вас тема, направете задълбочено проучване, съберете колкото се може повече материали, проучете героите, за които ще разкажете, и местата, където ще снимате. Когато пристъпите към същинската работа, добре подготвеното „домашно” ще ви даде възможност, на първо място, да се чувствате спокойни, в познати води, а също така да концентрирате вниманието си върху детайли, мигове и нюанси, които биха ви убягнали, ако съзнанието ви е ангажирано с изучаване на обекта в момента. Професионалисти смятат, че още преди началото на снимачния период е необходимо да видите ярко и пълнокръвно целия филм (С. Юткевич).
  2. Въз основа на събрания материал напишете сценарий на бъдещия филм. Той трябва да е достатъчно подробен като база и рамка на работата ви, но в никакъв случай не бива да се превръща в препятствие пред творческия подход към темата. Сценарият е отправна точка в процеса на създаване на филм, от него започва всичко, но по време на работа много от предварително замисленото се променя – всичко се движи, всичко се развива. Не се страхувайте да разчупите рамката. Пиететът пред действителността, изглежда, е едно от основните свойства на кинематографичното мислене, учи великият режисьор Андрей Тарковски.
  3. Един от залозите за успешния документален филм са добрите кадри и добрата им обработка. Много важно е да изберете правилния подход при снимане, правилната композиция на кадъра, правилното осветление. Колкото по-интересен и интригуващ е снимковият материал, толкова по-добър ще стане филмът. Снимайте повече, за да имате по-голям избор при постпродукцията.
  4. Плановете на кадъра са ключ към посланието, всеки от тях носи особен смисъл и се използва като отделно изразно средство в различни случаи. Внимателно преценете кой от плановете ще ви свърши работа за по-пълноценно изразяване на вашия творчески замисъл*.
  5. От голямо значение за качественото снимане, разбира се, е камерата, която използвате. Съобразете избора на техника със собствените си операторски възможности. За щастие сега изборът е голям. Не забравяйте, че снима не камерата, а човекът зад нея – обективът е просто допълнение към окото, а окото търси изразяването на вашата идея в кадър.
  6. Ако сте заложили на по-мащабна продукция – подберете екип. В такъв случай е хубаво да имате две или повече (според нуждите и възможностите) камери, да обхванете повече ъгли на снимане и гледни точки. Това също ще ви даде повече възможности при монтажа.
  7. Ако във филма имате интервю с някой от героите, използвайте диктофон или друго записващо устройство. Ако разговорът продължи по-дълго, няма нужда той да бъде записван изцяло на камера – дългите сюжети от типа „говореща глава” са досадни за гледане, колкото и интересни неща да се казват, за покритие на гласа впоследствие могат да бъдат използвани други кадри.
  8. Не забравяйте – вашият филм, вашите кадри, разбира се, трябва да търсят и дават отговори на въпросите, върху които искате да акцентирате вниманието на зрителите. Но ако всичко в сценария, всичко в екранното повествование е прекалено ясно, очевидно или още по-лошо – императивно, то много бързо може да се окаже скучно за гледане. Филмът, кадрите трябва да са направени така, че зрителят пред екрана сам да търси отговори на поставените въпроси, сам да си задава въпроси, да се почувства участник в действието, да съпреживява. Само така вниманието му може да бъде ангажирано през цялото време.
  9. Когато сте готови със снимките, е време за обработка на събрания материал. Това е един от най-важните процеси. Не е лошо в процеса на снимане да описвате поредността на сцените, това ще ви спести дългото преглеждане на записите и лесно ще можете да подредите кадрите в тяхната логическа последователност.
  10. Не на последно място е музикалното оформление. Музиката може да бъде само фон на развиващото се действие, „подложка” на интервюто ви, но също така дава възможност да акцентирате върху важен за вас момент.
  11. Правилно изберете аудиторията, към която ще насочите вашия филм. Мрежата дава безкрайни възможности за споделяне на видеоматериали. От вашия правилен избор ще зависи до голяма степен и успехът на филма.

* План на кадъра. Мярка за план на кадъра е човешката фигура. Използването на определен план има различна психологическа, драматургична и информативна функция.

Видове план на кадъра

План на кадъра

Характеристика

Далечен Едва забележим човек сред природа или урбанистичен пейзаж
Общ Човек в цял ръст и всичко, което обективът вижда около него
Американски Човек до малко под коленете
Среден Човек до пояс
Близък Глава и рамене
Крупен Глава
Детайл Очи, ухо, ръце

Далечният и общият план имат преди всичко информативна стойност, целят да покажат на зрителя обстановката, в която се намират персонажите, да създадат определена атмосфера, но носят слаб емоционален заряд, що се отнася до чувствата на зрителя към заснеманите персонажи. Средните планове са компромисни. Те дават възможност на зрителя да види както обстановката на действието, така и мимиката и жестовете на действащото лице и носят по-силен емоционален заряд, отколкото общите. Това е най-често използваният план в киното. Главното предназначение на близкия план е не толкова да показва и да представя, колкото да означава, да обозначава. Затова този план се използва само когато от него има драматургическа необходимост. В противен случай, запълвайки екрана само с една фигура, съществува риск за поява на скука у зрителя, който загубва представа за мястото на действието и отношението на показвания обект към заобикалящата го среда. Прието е да се смята, че крупният план е план за дешифриране на мислите и носи силен емоционален заряд. Принципно не бива да се изполва рано във филма, преди зрителят да е емоционално обвързан с персонажите, както и не бива да се използва самоцелно, защото губи своята сила. Той трябва да се използва в най-драматичните моменти. Детайлът от своя страна обикновено бива използван, за да разкрие важен сценариен елемент (примерно улика в криминален филм).

Предишна глава

Следваща глава